Hepening WAPFiN do filmu "Egzorcyzmy Emily Rose". III Wałbrzyski Przegląd Filmów Niekonwencjonalnych dobiegł końca. Tegoroczny WAPFIN zakończył się sukcesem Dawid Rycąbela i jego filmu Terror. - W strugach deszczu, ale dotrwaliśmy do końca. III Wałbrzyski Przegląd Filmów Niekonwencjonalnych należy uznać za zamknięty. 1500 złotych i wysokiej klasy przenośne DVD otrzymał Dawid Rycąbel z Proboszczowa za produkcję Error. Twórca nie krył zadowolenia, gdy przewodniczący jury Kazimierz Korolczuk (fotograf, reporter filmowy) odczytał jego nazwisko tuż po słowach: jury postanowiło przyznać wyłącznie główną nagrodę – relacjonuje Jarosław Huzarewicz, dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, który był organizatorem WAPFIN 2008. Nagrodzony film ukazuje przemieszanie jawy z fikcją. Młody maniak komputerowy tak jest pochłonięty wirtualną rzeczywistością, że do końca nie wie, kiedy staje się głównym bohaterem gry, dobrze znanej starszym komputerowcom jeszcze z czasów Commodore. Toczy pojedynek niczym główny bohater Matrixa.
- W tym roku na hasło produkcja z dreszczykiem odpowiedziało siedmiu twórców kina niezależnego. Mam świadomość, że kryterium nie było proste, ale w naszym konkursie nie chcemy otwierać furtki dla filmów wielotematycznych, wcześniej już ocenionych i być może nagrodzonych - tłumaczy Jarosław Buzarewicz, który zasiadał w jury. Jak dodaje Daniel Wudniak z TVN (członek jury), filmy offowe pomimo tego, że są niskobudżetowe również muszą wyróżniać się odpowiednim poziomem, powinny być przekazem własnej artystycznej wizji świata, czego w pozostałych produkcja zabrakło. Stąd też w tym, roku jury zdecydowało się wyłącznie na jedną nagrodę. I choć lało momentami, publiczność wciśnięta pod spory namiot dotrwała do końca przeglądu. Przed filmem nagrodzonym na ostatnim już tego lata seansie letniego, acz często mokrego kina plenerowego, Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprezentował produkcję tajlandzką z 2004 roku – Shutter (Widmo). Wcześniej na ulicach Wałbrzycha i Szczawna Zdroju pojawiły się zjawy. WaPFIN był już po raz drugi współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: (RAD) / 30minut
Film "Powiernik", realizowany miedzy innymi przez Łukasza Kazka, to podróż do świata, którego już prawie nie ma. Dzis możemy ocalić ten świat od zapomnienia pomagając twórcom dokończyć film.
- Od lat odnajduję skarby ukryte 70 lat temu przez dawnych mieszkańców Gór Sowich. I nie mam na myśli diamentów, srebra czy Złotego Pociągu, a coś znacznie cenniejszego - sentymentalne pamiątki, listy, dokumenty i fotografie. Chcąc poznać losy właścicieli, odszukuję ich i zwracam niezwykłe depozyty. W zamian odpłacają mi się w jedynej walucie, jaka mnie interesuje - swoimi wspomnieniami. Powierzają mi swoje tajemnice, często bardzo osobiste i wzruszające - mówi autor projektu, Łukasz Kazek.
W dniach 22-24.07.2018r. odbędą się zdjęcia do najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego "KURIER". Zdjęcia odbędą się w Głuszycy Górnej i Nowej Rudzie.
Poszukujemy kobiet i mężczyzn w wieku 16-70 lat. Stawka za dzień zdjęciowy - 90 zł brutto. Gramy sceny z II wojny światowej - rok 1944.
Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza na Wieczory Kina Plenerowego. Lokalizacja: plac eventowy za WOK na terenie Starej Kopalni. Wstęp na imprezę jest darmowy.
Pierwszy seans już w piątek 6 lipca 2018r. o godzinie 21.30 i zobaczymy film "Mały Książę".
Wyłoniono 16 spośród 61 nadesłanych filmów dokumentalnych do Konkursu Polskiego w ramach tegorocznej edycji Festiwalu „Okiem Młodych”. Nadesłane na konkurs filmy będą walczyć o nagrodę Grand Prix: 3 tysiące złotych oraz statuetkę – „Złote Oko”.
czytaj więcejW Wałbrzycha powstało wiele interesujących polskich i zagranicznych filmów. Najwięcej scen do filmów kręconych było na terenie Zamku Książ. Z najbardziej znanych należy wymienić „Hrabinę Cosel” z 1968 roku, w której główną rolę zagrała Jadwiga Barańska. Dużą popularnością cieszyły się również takie filmy, jak: „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, „Magnat”, w którym zagrała Grażyna Szapołowska, „Trędowata”, gdzie w roli tytułowej wystąpiła Elżbieta Starostecka. W rejonie wałbrzyskim kręcono także filmy zagraniczne, np. „Ursula-po szczęściu ledwie cień”. Jednak znanym powszechnie filmem, który poruszył opinią publiczną był „Komornik”, gdzie główną rolę kreował mieszkaniec Wałbrzycha Andrzej Chyra.
czytaj więcej