Berlin, Marsylia, Wiedeń, Drezno. Takie europejskie metropolie będzie udawać Szczawno Zdrój, które pod koniec sierpnia po raz kolejny zamieniło się w plan filmowy. Rosyjska ekipa realizuje w Polsce część zdjęć do 16-odcinkowego serialu o życiu Wolfa Messinga, jasnowidza i hipnotyzera, uwikłanego przy tym w politykę. – Szczawieńskie obiekty spełniły wszystkie nasze oczekiwania, znaleźliśmy to, co było nam potrzebne. Przede wszystkim wyjątkowa sala koncertowa w Teatrze Zdrojowym oraz Dom Zdrojowy. Deptak uzdrowiskowy z powodzeniem zagrał rolę deptaka w Marsylii, a halę spacerową z powodzeniem zamieniliśmy w berlińską kawiarnię – mówi drugi reżyser, Michał Kowal. Zdjęcia w Szczawnie osobiście nadzorował twórca filmu, Władimir Krasnopolski. Serial powstaje dla kanału pierwszego rosyjskiej telewizji. Na razie nie wiadomo, czy obejrzy go także polska widownia. – Jeśli nasza telewizja zainteresuje się tym filmem, to z pewnością będzie mogła nabć prawa do jego emisji w Polsce.
Całość będzie gotowa w połowie przyszłego roku, zdjęcia planowo mają się zakończyć w lutym. Uważam, że będzie to bardzo ciekawa opowieść, bo Messing był człowiekiem niezwykłym, wiele z jego przepowiedni sprawdziło się. Opowiadał o rosyjskich czołgach na ulicach Berlina jeszcze zanim wybuchła druga wojna światowa, co ściągnęła na niego gniew Hitlera, a zafascynowało Stalina - opowiada Michał Kowal. W serialu zagra kilku polskich, przeważnie wrocławskich, aktorów: Tomasz Lulek, Stanisław Wolski, Wojciech Ziemiański. Rolę młodej mężatki, która romansowa z Messingiem, powierzono Edycie Herbuś. Potrzebni byli również statyści, z czym, tradycyjnie nie było problemu. Wałbrzyszanie stawili się tłumnie na ogłoszenie o castingu, a potem przez kilka dni przechadzali się po Szczawnie Zdroju w mundurach niemieckich żołnierzy i oficerów.
Źródło: (Szela) / 30minut
Film "Powiernik", realizowany miedzy innymi przez Łukasza Kazka, to podróż do świata, którego już prawie nie ma. Dzis możemy ocalić ten świat od zapomnienia pomagając twórcom dokończyć film.
- Od lat odnajduję skarby ukryte 70 lat temu przez dawnych mieszkańców Gór Sowich. I nie mam na myśli diamentów, srebra czy Złotego Pociągu, a coś znacznie cenniejszego - sentymentalne pamiątki, listy, dokumenty i fotografie. Chcąc poznać losy właścicieli, odszukuję ich i zwracam niezwykłe depozyty. W zamian odpłacają mi się w jedynej walucie, jaka mnie interesuje - swoimi wspomnieniami. Powierzają mi swoje tajemnice, często bardzo osobiste i wzruszające - mówi autor projektu, Łukasz Kazek.
W dniach 22-24.07.2018r. odbędą się zdjęcia do najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego "KURIER". Zdjęcia odbędą się w Głuszycy Górnej i Nowej Rudzie.
Poszukujemy kobiet i mężczyzn w wieku 16-70 lat. Stawka za dzień zdjęciowy - 90 zł brutto. Gramy sceny z II wojny światowej - rok 1944.
Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza na Wieczory Kina Plenerowego. Lokalizacja: plac eventowy za WOK na terenie Starej Kopalni. Wstęp na imprezę jest darmowy.
Pierwszy seans już w piątek 6 lipca 2018r. o godzinie 21.30 i zobaczymy film "Mały Książę".
Wyłoniono 16 spośród 61 nadesłanych filmów dokumentalnych do Konkursu Polskiego w ramach tegorocznej edycji Festiwalu „Okiem Młodych”. Nadesłane na konkurs filmy będą walczyć o nagrodę Grand Prix: 3 tysiące złotych oraz statuetkę – „Złote Oko”.
czytaj więcejW Wałbrzycha powstało wiele interesujących polskich i zagranicznych filmów. Najwięcej scen do filmów kręconych było na terenie Zamku Książ. Z najbardziej znanych należy wymienić „Hrabinę Cosel” z 1968 roku, w której główną rolę zagrała Jadwiga Barańska. Dużą popularnością cieszyły się również takie filmy, jak: „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, „Magnat”, w którym zagrała Grażyna Szapołowska, „Trędowata”, gdzie w roli tytułowej wystąpiła Elżbieta Starostecka. W rejonie wałbrzyskim kręcono także filmy zagraniczne, np. „Ursula-po szczęściu ledwie cień”. Jednak znanym powszechnie filmem, który poruszył opinią publiczną był „Komornik”, gdzie główną rolę kreował mieszkaniec Wałbrzycha Andrzej Chyra.
czytaj więcej