sowie

Filmy kręcone w Wałbrzychu i okolicach, wydarzenia, projekcje filmowe

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
Pierwsi laureaci II Festiwalu Reżyserii Filmowej
2009-05-04 22:03:00

Znani są laureaci czterech kryształowych dzików - nagród II Festiwalu Reżyserii Filmowej, który już we wtorek, 5 maja, rusza w Świdnicy. Tajemnicą pozostaje kto otrzyma złotego dzika - najważniejszą nagrodę Festiwalu.
Decyzję o tym, który z reżyserów zostanie uhonorowany za swój kunszt podejmie jury.
- To niełatwe zadanie, bo zawsze ktoś może się obrazić. Decyzję o szefowaniu jury podjąłem trochę bezmyślnie. Lista moich wrogów pewnie się wydłuży - żartował wczoraj, 28 kwietnia, w Świdnicy Waldemar Krzystek, przewodniczący jury i reżyser filmu „Mała Moskwa”. Obraz ten zdobył Złote Lwy podczas ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


Do konkursu zakwalifikowano pięć polskich produkcji: „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej, „Rysa” Michała Rosy, „Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego, „Gry wojenne” Dariusza Jabłońskiego i „Boisko bezdomnych” Kasi Adamik.

Wiadomo również, że publiczność za recenzję filmu, a nawet za obecność będzie mogła wygrać dwa skutery. W konkursie na recenzję filmową będzie również do zdobycia laptop oraz filmy na DVD z autografami twórców.

- Zrobiliśmy niemal wszystko, by festiwal przyciągnął sporo widzów. Wstępy są bezpłatne, wygrać można cenne nagrody, a widzowie przede wszystkim mogą liczyć na dobre kino – zapewnia Stanisław Dzierniejko, dyrektor i producent II Festiwalu Reżyserii Filmowej.

- Do dziś wpłynęło do nas ponad 1.670 rezerwacji. Miejsc ubywa, ale jestem przekonany, że dla nikogo z zainteresowanych wygodnego fotela na sali teatralnej nie zabraknie. Rezerwacją nie są objęte pokazy plenerowe, które zorganizujemy na dziedzińcu pubu Fosa, przy pl. św. Małgorzaty – tłumaczy Witold Tomkiewicz, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.

* * *

Gwiazdy na wyciągnięcie ręki

II Festiwal Reżyserii Filmowej rusza we wtorek, 5 maja i potrwa do soboty, 9 maja. W tym roku nurt reżyserki będzie się ścierał z nurtem aktorskich gwiazd. W Świdnicy będziemy gościć m.in. Cezarego Harasimowicza, Waldemara Krzystka, Sylwestra Chęcińskiego, Bogusława Lindę, Annę Dereszowską, Grażynę Wolszczak, Roberta Gonerę, Jana Nowickiego. Oprócz najlepszych polskich filmów ostatniego roku w programie przewidziano pokaz kina węgierskiego. Swój przyjazd zapowiedziała reżyserka Marta Meszaros.

* * *

Kryształowe dziki przyznane

Sylwester Chęciński zostanie uhonorowany za całokształt twórczości;
Bogusław Linda otrzyma nagrodę dla aktora za największy wkład w reżyserię filmu;
Pośmiertnie: Tadeusz Szymków i Krzysztof Zaleski - niedawno zmarli aktorzy - zostaną uhonorowani za całokształt twórczości aktorskiej.

Źródło: um.swidnica.pl
 


Wróć
dodaj komentarz