Znani są laureaci czterech kryształowych dzików - nagród II Festiwalu Reżyserii Filmowej, który już we wtorek, 5 maja, rusza w Świdnicy. Tajemnicą pozostaje kto otrzyma złotego dzika - najważniejszą nagrodę Festiwalu.
Decyzję o tym, który z reżyserów zostanie uhonorowany za swój kunszt podejmie jury.
- To niełatwe zadanie, bo zawsze ktoś może się obrazić. Decyzję o szefowaniu jury podjąłem trochę bezmyślnie. Lista moich wrogów pewnie się wydłuży - żartował wczoraj, 28 kwietnia, w Świdnicy Waldemar Krzystek, przewodniczący jury i reżyser filmu „Mała Moskwa”. Obraz ten zdobył Złote Lwy podczas ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Do konkursu zakwalifikowano pięć polskich produkcji: „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej, „Rysa” Michała Rosy, „Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego, „Gry wojenne” Dariusza Jabłońskiego i „Boisko bezdomnych” Kasi Adamik.
Wiadomo również, że publiczność za recenzję filmu, a nawet za obecność będzie mogła wygrać dwa skutery. W konkursie na recenzję filmową będzie również do zdobycia laptop oraz filmy na DVD z autografami twórców.
- Zrobiliśmy niemal wszystko, by festiwal przyciągnął sporo widzów. Wstępy są bezpłatne, wygrać można cenne nagrody, a widzowie przede wszystkim mogą liczyć na dobre kino – zapewnia Stanisław Dzierniejko, dyrektor i producent II Festiwalu Reżyserii Filmowej.
- Do dziś wpłynęło do nas ponad 1.670 rezerwacji. Miejsc ubywa, ale jestem przekonany, że dla nikogo z zainteresowanych wygodnego fotela na sali teatralnej nie zabraknie. Rezerwacją nie są objęte pokazy plenerowe, które zorganizujemy na dziedzińcu pubu Fosa, przy pl. św. Małgorzaty – tłumaczy Witold Tomkiewicz, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.
* * *
Gwiazdy na wyciągnięcie ręki
II Festiwal Reżyserii Filmowej rusza we wtorek, 5 maja i potrwa do soboty, 9 maja. W tym roku nurt reżyserki będzie się ścierał z nurtem aktorskich gwiazd. W Świdnicy będziemy gościć m.in. Cezarego Harasimowicza, Waldemara Krzystka, Sylwestra Chęcińskiego, Bogusława Lindę, Annę Dereszowską, Grażynę Wolszczak, Roberta Gonerę, Jana Nowickiego. Oprócz najlepszych polskich filmów ostatniego roku w programie przewidziano pokaz kina węgierskiego. Swój przyjazd zapowiedziała reżyserka Marta Meszaros.
* * *
Kryształowe dziki przyznane
Sylwester Chęciński zostanie uhonorowany za całokształt twórczości;
Bogusław Linda otrzyma nagrodę dla aktora za największy wkład w reżyserię filmu;
Pośmiertnie: Tadeusz Szymków i Krzysztof Zaleski - niedawno zmarli aktorzy - zostaną uhonorowani za całokształt twórczości aktorskiej.
Źródło: um.swidnica.pl
Film "Powiernik", realizowany miedzy innymi przez Łukasza Kazka, to podróż do świata, którego już prawie nie ma. Dzis możemy ocalić ten świat od zapomnienia pomagając twórcom dokończyć film.
- Od lat odnajduję skarby ukryte 70 lat temu przez dawnych mieszkańców Gór Sowich. I nie mam na myśli diamentów, srebra czy Złotego Pociągu, a coś znacznie cenniejszego - sentymentalne pamiątki, listy, dokumenty i fotografie. Chcąc poznać losy właścicieli, odszukuję ich i zwracam niezwykłe depozyty. W zamian odpłacają mi się w jedynej walucie, jaka mnie interesuje - swoimi wspomnieniami. Powierzają mi swoje tajemnice, często bardzo osobiste i wzruszające - mówi autor projektu, Łukasz Kazek.
W dniach 22-24.07.2018r. odbędą się zdjęcia do najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego "KURIER". Zdjęcia odbędą się w Głuszycy Górnej i Nowej Rudzie.
Poszukujemy kobiet i mężczyzn w wieku 16-70 lat. Stawka za dzień zdjęciowy - 90 zł brutto. Gramy sceny z II wojny światowej - rok 1944.
Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza na Wieczory Kina Plenerowego. Lokalizacja: plac eventowy za WOK na terenie Starej Kopalni. Wstęp na imprezę jest darmowy.
Pierwszy seans już w piątek 6 lipca 2018r. o godzinie 21.30 i zobaczymy film "Mały Książę".
Wyłoniono 16 spośród 61 nadesłanych filmów dokumentalnych do Konkursu Polskiego w ramach tegorocznej edycji Festiwalu „Okiem Młodych”. Nadesłane na konkurs filmy będą walczyć o nagrodę Grand Prix: 3 tysiące złotych oraz statuetkę – „Złote Oko”.
czytaj więcejW Wałbrzycha powstało wiele interesujących polskich i zagranicznych filmów. Najwięcej scen do filmów kręconych było na terenie Zamku Książ. Z najbardziej znanych należy wymienić „Hrabinę Cosel” z 1968 roku, w której główną rolę zagrała Jadwiga Barańska. Dużą popularnością cieszyły się również takie filmy, jak: „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, „Magnat”, w którym zagrała Grażyna Szapołowska, „Trędowata”, gdzie w roli tytułowej wystąpiła Elżbieta Starostecka. W rejonie wałbrzyskim kręcono także filmy zagraniczne, np. „Ursula-po szczęściu ledwie cień”. Jednak znanym powszechnie filmem, który poruszył opinią publiczną był „Komornik”, gdzie główną rolę kreował mieszkaniec Wałbrzycha Andrzej Chyra.
czytaj więcej