Znani są laureaci czterech kryształowych dzików - nagród II Festiwalu Reżyserii Filmowej, który już we wtorek, 5 maja, rusza w Świdnicy. Tajemnicą pozostaje kto otrzyma złotego dzika - najważniejszą nagrodę Festiwalu.
Decyzję o tym, który z reżyserów zostanie uhonorowany za swój kunszt podejmie jury.
- To niełatwe zadanie, bo zawsze ktoś może się obrazić. Decyzję o szefowaniu jury podjąłem trochę bezmyślnie. Lista moich wrogów pewnie się wydłuży - żartował wczoraj, 28 kwietnia, w Świdnicy Waldemar Krzystek, przewodniczący jury i reżyser filmu „Mała Moskwa”. Obraz ten zdobył Złote Lwy podczas ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Do konkursu zakwalifikowano pięć polskich produkcji: „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej, „Rysa” Michała Rosy, „Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego, „Gry wojenne” Dariusza Jabłońskiego i „Boisko bezdomnych” Kasi Adamik.
Wiadomo również, że publiczność za recenzję filmu, a nawet za obecność będzie mogła wygrać dwa skutery. W konkursie na recenzję filmową będzie również do zdobycia laptop oraz filmy na DVD z autografami twórców.
- Zrobiliśmy niemal wszystko, by festiwal przyciągnął sporo widzów. Wstępy są bezpłatne, wygrać można cenne nagrody, a widzowie przede wszystkim mogą liczyć na dobre kino – zapewnia Stanisław Dzierniejko, dyrektor i producent II Festiwalu Reżyserii Filmowej.
- Do dziś wpłynęło do nas ponad 1.670 rezerwacji. Miejsc ubywa, ale jestem przekonany, że dla nikogo z zainteresowanych wygodnego fotela na sali teatralnej nie zabraknie. Rezerwacją nie są objęte pokazy plenerowe, które zorganizujemy na dziedzińcu pubu Fosa, przy pl. św. Małgorzaty – tłumaczy Witold Tomkiewicz, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.
* * *
Gwiazdy na wyciągnięcie ręki
II Festiwal Reżyserii Filmowej rusza we wtorek, 5 maja i potrwa do soboty, 9 maja. W tym roku nurt reżyserki będzie się ścierał z nurtem aktorskich gwiazd. W Świdnicy będziemy gościć m.in. Cezarego Harasimowicza, Waldemara Krzystka, Sylwestra Chęcińskiego, Bogusława Lindę, Annę Dereszowską, Grażynę Wolszczak, Roberta Gonerę, Jana Nowickiego. Oprócz najlepszych polskich filmów ostatniego roku w programie przewidziano pokaz kina węgierskiego. Swój przyjazd zapowiedziała reżyserka Marta Meszaros.
* * *
Kryształowe dziki przyznane
Sylwester Chęciński zostanie uhonorowany za całokształt twórczości;
Bogusław Linda otrzyma nagrodę dla aktora za największy wkład w reżyserię filmu;
Pośmiertnie: Tadeusz Szymków i Krzysztof Zaleski - niedawno zmarli aktorzy - zostaną uhonorowani za całokształt twórczości aktorskiej.
Źródło: um.swidnica.pl
Klasyk polskiego kina, ukazujący dramat rewolucjonistów w kontekście zamachu na carskiego generała. Film zdobył uznanie za przedstawienie konfliktu między ideologią a moralnością oraz za wybitne kreacje aktorskie. Odbiór dzieła był szczególnie silny w kontekście ówczesnych przemian społeczno-politycznych w Polsce. Na pokaz zapraszamy w niedzielę 29 października o godz. 14.00. Bilety: 13 zł.
czytaj więcej"Biblioteka pod Atlantami" zaprasza na TYDZIEŃ Z REGIONEM pod hasłem „Filmowy Wałbrzych” – w programie m.in. spotkanie z Lechem Molińskim, współautorem książki „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk”. Na wydarzenia zapraszamy do Galerii pod Atlantami (Śródmieście) oraz na filie: na Nowym Mieście, Podzamczu i Sobięcinie. Wydarzenie jest zorganizowane przy wsparciu finansowym z Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.
czytaj więcejPoniżej przedstawiamy repertuar Kina MOKiS w Bielawie. Zapraszamy!
czytaj więcejJuż 9 października w Kinie Apollo w Wałbrzychu projekcja kultowego filmu "Sok z żuka". Humorystyczny horror Tima Burtona z Michaelem Keatonem, Geeną Davis, Alexem Baldwinem i Winoną Ryder w rolach głównych. Film opowiada historię pary spokojnych duchów (Baldwin i Davis), które starają się pozbyć pretensjonalnych nowych właścicieli swojego domu, przywołując do pomocy demonicznego ducha Beetlejuice’a (Keaton). Sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, prowadząc do serii zabawnych i strasznych wydarzeń w tym fantastycznym komediodramacie.
czytaj więcejKino ma nie tylko bawić. Choć wielu z nas głównie po to do kina chodzi, to jednak spora część widzów wybiera trudniejsze filmy, poważniejsze tematy, cięższe gatunki, jak np. dramaty. Ważny temat porusza nowy film Beaty Dzianowicz - Strzępy. Znana ze swoich produkcji dokumentalnych reżyserka opowiada tu historię rodziny dotkniętej chorobą dziadka. Kiedy symptomy choroby nasilają się, relacje w rodzinie zostają wystawione na próbę, a syn Gerarda musi podjąć decyzje, które zaważą na życiu każdego z jego bliskich.
czytaj więcej