sowie

Filmy kręcone w Wałbrzychu i okolicach, wydarzenia, projekcje filmowe

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
II Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy za nami
2009-05-12 09:07:00

Ponad 8,5 tys. osób na pokazach filmowych i spotkaniach z twórcami, 2 mln widzów oglądających telewizyjne relacje z festiwalu - to wynik II Festiwalu Reżyserii Filmowej, który w sobotę 9 maja zakończył się w Świdnicy.
Na publiczność ze Świdnicy oraz gości - podczas pięciu festiwalowych dni - czekało ponad 20 projekcji, a także liczne spotkania z reżyserami i aktorami. W tym roku w ramach festiwalu zorganizowano dzień węgierski z filmami czołowej reżyserki Marty Meszaros. Do Świdnicy przyjechała sama Meszaros. Gościli również m.in. Sylwester Chęciński, Anna Dereszowska, Robert Gonera, Cezary Harasimowicz, Marek Krajewski, Waldemar Krzystek, Bogusław Linda, Michał Rosa, Janusz Zaorski.


- Festiwal to święto polskiego filmu. Nie chcę mówić do zobaczenia za rok, a bardziej to, że polskie kino, które jest coraz lepsze i bogatsze, warto oglądać przez cały rok – mówił podczas ceremonii kończącej festiwal Janusz Zaorski, dyrektor artystyczny II FRF.

Podczas festiwalowego wtorku i soboty najlepszych twórców nagrodzono dzikami. Kryształowe dziki otrzymali: Sylwester Chęciński za całokształt twórczości, Bogusław Linda – nagroda dla aktora za największy wkład w reżyserię filmu. Pośmiertnie uhonorowano również aktorów za całokształt twórczości: Tadeusza Szymkowa i Krzysztofa Zaleskiego.

Ten najważniejszy dzik – złoty – przypadł Jerzemu Skolimowskiemu, twórcy filmu „Cztery noce z Anną”. Obraz ten pokonał w konkursie: „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej, „Rysa” Michała Rosy, „Gry wojenne” Dariusza Jabłońskiego i „Boisko bezdomnych” Kasi Adamik.

Z sukcesu festiwalu cieszą się organizatorzy:
- W ubiegłym roku mówiliśmy, że festiwale filmowe mają komplet widowni dopiero przy szóstej edycji. My cieszymy się, że tak duże powodzenie świdnicki Festiwal Reżyserii Filmowej zyskał już za drugim razem. To niewątpliwy sukces, który wykorzystamy w kolejnych edycjach. Co do tego, że świdniczanie chcą festiwalu filmowego, nie mam wątpliwości. Obecność naszych mieszkańców i ich gości była wręcz wzorowa. Na wielu pokazach brakowało miejsc. Sporym powodzeniem cieszyły się spotkania i dyskusje z aktorami i reżyserami. Z tego dialogu cieszę się najbardziej. Podsumowując mogę powiedzieć tak: To widzowie zagłosowali za festiwalem i tego głosu z pewnością nie możemy zignorować – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

- Jestem najszczęśliwszą osobą, bo nie odważyłem się marzyć, że w festiwalu weźmie udział ponad 8,5 tys. osób. 2 mln widzów zgromadziły relacje telewizyjne. Na festiwalu najważniejsza jest widownia i to się udało – komentuje Stanisław Dzierniejko, dyrektor i producent festiwalu.

Źródło: um.swidnica.pl


Wróć
dodaj komentarz