Ponad 8,5 tys. osób na pokazach filmowych i spotkaniach z twórcami, 2 mln widzów oglądających telewizyjne relacje z festiwalu - to wynik II Festiwalu Reżyserii Filmowej, który w sobotę 9 maja zakończył się w Świdnicy.
Na publiczność ze Świdnicy oraz gości - podczas pięciu festiwalowych dni - czekało ponad 20 projekcji, a także liczne spotkania z reżyserami i aktorami. W tym roku w ramach festiwalu zorganizowano dzień węgierski z filmami czołowej reżyserki Marty Meszaros. Do Świdnicy przyjechała sama Meszaros. Gościli również m.in. Sylwester Chęciński, Anna Dereszowska, Robert Gonera, Cezary Harasimowicz, Marek Krajewski, Waldemar Krzystek, Bogusław Linda, Michał Rosa, Janusz Zaorski.
- Festiwal to święto polskiego filmu. Nie chcę mówić do zobaczenia za rok, a bardziej to, że polskie kino, które jest coraz lepsze i bogatsze, warto oglądać przez cały rok – mówił podczas ceremonii kończącej festiwal Janusz Zaorski, dyrektor artystyczny II FRF.
Podczas festiwalowego wtorku i soboty najlepszych twórców nagrodzono dzikami. Kryształowe dziki otrzymali: Sylwester Chęciński za całokształt twórczości, Bogusław Linda – nagroda dla aktora za największy wkład w reżyserię filmu. Pośmiertnie uhonorowano również aktorów za całokształt twórczości: Tadeusza Szymkowa i Krzysztofa Zaleskiego.
Ten najważniejszy dzik – złoty – przypadł Jerzemu Skolimowskiemu, twórcy filmu „Cztery noce z Anną”. Obraz ten pokonał w konkursie: „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej, „Rysa” Michała Rosy, „Gry wojenne” Dariusza Jabłońskiego i „Boisko bezdomnych” Kasi Adamik.
Z sukcesu festiwalu cieszą się organizatorzy:
- W ubiegłym roku mówiliśmy, że festiwale filmowe mają komplet widowni dopiero przy szóstej edycji. My cieszymy się, że tak duże powodzenie świdnicki Festiwal Reżyserii Filmowej zyskał już za drugim razem. To niewątpliwy sukces, który wykorzystamy w kolejnych edycjach. Co do tego, że świdniczanie chcą festiwalu filmowego, nie mam wątpliwości. Obecność naszych mieszkańców i ich gości była wręcz wzorowa. Na wielu pokazach brakowało miejsc. Sporym powodzeniem cieszyły się spotkania i dyskusje z aktorami i reżyserami. Z tego dialogu cieszę się najbardziej. Podsumowując mogę powiedzieć tak: To widzowie zagłosowali za festiwalem i tego głosu z pewnością nie możemy zignorować – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
- Jestem najszczęśliwszą osobą, bo nie odważyłem się marzyć, że w festiwalu weźmie udział ponad 8,5 tys. osób. 2 mln widzów zgromadziły relacje telewizyjne. Na festiwalu najważniejsza jest widownia i to się udało – komentuje Stanisław Dzierniejko, dyrektor i producent festiwalu.
Źródło: um.swidnica.pl
Nominowany do Oscara film zabiera widzów w magiczną podróż wraz z Sophie, przemienioną przez klątwę w staruszkę, która odkrywa tajemnice ruchomego zamku. Jeden z najbardziej popularnych filmów Hayao Miyazakiego, który zabiera nas do świata pełnego kontrastów, magii i streampunkowej technologii.
czytaj więcejZapierająca dech w piersiach opowieść Hayao Miyazakiego, która przenosi widzów do świata leśnych stworzeń, demonów i magii.
czytaj więcejKinowe wydarzenie roku! Dwuczęściowy film Kevina Costnera, zdobywcy dwóch Oscarów i twórcy „Tańczącego z wilkami”, opowiada epicką historię ludzi ryzykujących wszystko, by spełnić swoje marzenia na amerykańskim zachodzie. Gwiazdorska obsada, fantastyczne zdjęcia i porywająca muzyka Johna Debney’a, twórcy ścieżki dźwiękowej do „Pasji” i „Króla rozrywki”.
czytaj więcejPrawdziwa, przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej. Historia jest oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. Na pokaz zapraszamy w ramach Filmowego Klubu Seniorów w czwartek 27 czerwca o godz. 13.00. Bilety: 13 zł.
czytaj więcejKontrowersyjny horror z akcją w XIX-wiecznej Polsce. Opowiada o Marynie (Iwona Bielska), która po odtrąceniu przez męża (Krzysztof Jasiński) sprzedaje duszę diabłu i po śmierci staje się wilczycą. Film pełen grozy i mrocznej atmosfery. Pokaz odbędzie się w środę 19 czerwca o o godz. 18.00. Bilety: 13 zł.
czytaj więcej