Ponad 8,5 tys. osób na pokazach filmowych i spotkaniach z twórcami, 2 mln widzów oglądających telewizyjne relacje z festiwalu - to wynik II Festiwalu Reżyserii Filmowej, który w sobotę 9 maja zakończył się w Świdnicy.
Na publiczność ze Świdnicy oraz gości - podczas pięciu festiwalowych dni - czekało ponad 20 projekcji, a także liczne spotkania z reżyserami i aktorami. W tym roku w ramach festiwalu zorganizowano dzień węgierski z filmami czołowej reżyserki Marty Meszaros. Do Świdnicy przyjechała sama Meszaros. Gościli również m.in. Sylwester Chęciński, Anna Dereszowska, Robert Gonera, Cezary Harasimowicz, Marek Krajewski, Waldemar Krzystek, Bogusław Linda, Michał Rosa, Janusz Zaorski.
- Festiwal to święto polskiego filmu. Nie chcę mówić do zobaczenia za rok, a bardziej to, że polskie kino, które jest coraz lepsze i bogatsze, warto oglądać przez cały rok – mówił podczas ceremonii kończącej festiwal Janusz Zaorski, dyrektor artystyczny II FRF.
Podczas festiwalowego wtorku i soboty najlepszych twórców nagrodzono dzikami. Kryształowe dziki otrzymali: Sylwester Chęciński za całokształt twórczości, Bogusław Linda – nagroda dla aktora za największy wkład w reżyserię filmu. Pośmiertnie uhonorowano również aktorów za całokształt twórczości: Tadeusza Szymkowa i Krzysztofa Zaleskiego.
Ten najważniejszy dzik – złoty – przypadł Jerzemu Skolimowskiemu, twórcy filmu „Cztery noce z Anną”. Obraz ten pokonał w konkursie: „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej, „Rysa” Michała Rosy, „Gry wojenne” Dariusza Jabłońskiego i „Boisko bezdomnych” Kasi Adamik.
Z sukcesu festiwalu cieszą się organizatorzy:
- W ubiegłym roku mówiliśmy, że festiwale filmowe mają komplet widowni dopiero przy szóstej edycji. My cieszymy się, że tak duże powodzenie świdnicki Festiwal Reżyserii Filmowej zyskał już za drugim razem. To niewątpliwy sukces, który wykorzystamy w kolejnych edycjach. Co do tego, że świdniczanie chcą festiwalu filmowego, nie mam wątpliwości. Obecność naszych mieszkańców i ich gości była wręcz wzorowa. Na wielu pokazach brakowało miejsc. Sporym powodzeniem cieszyły się spotkania i dyskusje z aktorami i reżyserami. Z tego dialogu cieszę się najbardziej. Podsumowując mogę powiedzieć tak: To widzowie zagłosowali za festiwalem i tego głosu z pewnością nie możemy zignorować – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
- Jestem najszczęśliwszą osobą, bo nie odważyłem się marzyć, że w festiwalu weźmie udział ponad 8,5 tys. osób. 2 mln widzów zgromadziły relacje telewizyjne. Na festiwalu najważniejsza jest widownia i to się udało – komentuje Stanisław Dzierniejko, dyrektor i producent festiwalu.
Źródło: um.swidnica.pl
Film "Powiernik", realizowany miedzy innymi przez Łukasza Kazka, to podróż do świata, którego już prawie nie ma. Dzis możemy ocalić ten świat od zapomnienia pomagając twórcom dokończyć film.
- Od lat odnajduję skarby ukryte 70 lat temu przez dawnych mieszkańców Gór Sowich. I nie mam na myśli diamentów, srebra czy Złotego Pociągu, a coś znacznie cenniejszego - sentymentalne pamiątki, listy, dokumenty i fotografie. Chcąc poznać losy właścicieli, odszukuję ich i zwracam niezwykłe depozyty. W zamian odpłacają mi się w jedynej walucie, jaka mnie interesuje - swoimi wspomnieniami. Powierzają mi swoje tajemnice, często bardzo osobiste i wzruszające - mówi autor projektu, Łukasz Kazek.
W dniach 22-24.07.2018r. odbędą się zdjęcia do najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego "KURIER". Zdjęcia odbędą się w Głuszycy Górnej i Nowej Rudzie.
Poszukujemy kobiet i mężczyzn w wieku 16-70 lat. Stawka za dzień zdjęciowy - 90 zł brutto. Gramy sceny z II wojny światowej - rok 1944.
Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza na Wieczory Kina Plenerowego. Lokalizacja: plac eventowy za WOK na terenie Starej Kopalni. Wstęp na imprezę jest darmowy.
Pierwszy seans już w piątek 6 lipca 2018r. o godzinie 21.30 i zobaczymy film "Mały Książę".
Wyłoniono 16 spośród 61 nadesłanych filmów dokumentalnych do Konkursu Polskiego w ramach tegorocznej edycji Festiwalu „Okiem Młodych”. Nadesłane na konkurs filmy będą walczyć o nagrodę Grand Prix: 3 tysiące złotych oraz statuetkę – „Złote Oko”.
czytaj więcejW Wałbrzycha powstało wiele interesujących polskich i zagranicznych filmów. Najwięcej scen do filmów kręconych było na terenie Zamku Książ. Z najbardziej znanych należy wymienić „Hrabinę Cosel” z 1968 roku, w której główną rolę zagrała Jadwiga Barańska. Dużą popularnością cieszyły się również takie filmy, jak: „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, „Magnat”, w którym zagrała Grażyna Szapołowska, „Trędowata”, gdzie w roli tytułowej wystąpiła Elżbieta Starostecka. W rejonie wałbrzyskim kręcono także filmy zagraniczne, np. „Ursula-po szczęściu ledwie cień”. Jednak znanym powszechnie filmem, który poruszył opinią publiczną był „Komornik”, gdzie główną rolę kreował mieszkaniec Wałbrzycha Andrzej Chyra.
czytaj więcej