Film dokumentalny “Marysia”, zrealizowany przez uczniów Zespołu Szkół w Głuszycy, pojechał na Festiwal Filmoteki Szkolnej do Warszawy. Głuszycki Klub Filmowy “Filmojady”, jako jedyny, reprezentował powiat wałbrzyski. Była to nagroda za aktywne propagowanie idei kinowych klubów dyskusyjnych w szkołach.
Do stolicy został wydelegowany uczeń, Amadeusz Rolka oraz opiekun klubu, Dominik Grąz.
- Dwudniowy pobyt był niezwykle intensywny i wypełniony interesującymi nas zajęciami – mówi szkolny filmowiec.
Uczestnicy festiwalu zostali zaproszeni do Wytwórni Filmów Fabularnych, Filmoteki Narodowej, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz do siedziby TVN. Poznali proces obróbki filmowej, zwiedzili studio nagrań i montażownię. Zorganizowano dla nich także warsztaty filmowe, maraton, targi projektów filmowych, a na zakończenie – uroczystą galę i obiad w Ministerstwie Kultury. Dyskutowano przy tej okazji o własnych działaniach na niwie X Muzy, a rad młodym filmowcom udzielali m.in. Agata Buzek, Karolina Gruszka, Adam Woronowicz i Andrzej Jakimowski, twórca niezywkle popularnych w regionie wałbrzyskim “Sztuczek”.
- To dla mnie niezapomniane wydarzenie. Miałem okazję rozmawiać ze znanymi filmowcami, porozmawiać z pasjonatami kina, spróbować dubbingu i poznać tę sztukę od kuchni – opowiada przejęty Amadeusz Rolka.
Inicjatorem spotkania było Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz organizacja “Filmoteka Szkolna. Akcja”. Podsumowano w ten sposób roczną akcję filmotek szkolnych, prowadzoną systemem e-learningowym. - Był to kurs podzielny na kilka modułów. Uczniowie zdobywali wiedzę o sztuce filmowej począwszy od historii kina, analizę dzieł filmowych, recenzje, a skończywszy na własnym filmie. Nasz film to “Marysia”, opowieść o jednej z naszych uczennic – wyjaśnia Dominik Grąz.
Przypomnijmy też, że inny film- ,,Francja na talerzu", zrealizowany przez głuszyckich gimnazjalistów znalazł się w finałowej czwórce najlepszych filmów zgłoszonych w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej".
źródło regionalnatv.pl
Film "Powiernik", realizowany miedzy innymi przez Łukasza Kazka, to podróż do świata, którego już prawie nie ma. Dzis możemy ocalić ten świat od zapomnienia pomagając twórcom dokończyć film.
- Od lat odnajduję skarby ukryte 70 lat temu przez dawnych mieszkańców Gór Sowich. I nie mam na myśli diamentów, srebra czy Złotego Pociągu, a coś znacznie cenniejszego - sentymentalne pamiątki, listy, dokumenty i fotografie. Chcąc poznać losy właścicieli, odszukuję ich i zwracam niezwykłe depozyty. W zamian odpłacają mi się w jedynej walucie, jaka mnie interesuje - swoimi wspomnieniami. Powierzają mi swoje tajemnice, często bardzo osobiste i wzruszające - mówi autor projektu, Łukasz Kazek.
W dniach 22-24.07.2018r. odbędą się zdjęcia do najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego "KURIER". Zdjęcia odbędą się w Głuszycy Górnej i Nowej Rudzie.
Poszukujemy kobiet i mężczyzn w wieku 16-70 lat. Stawka za dzień zdjęciowy - 90 zł brutto. Gramy sceny z II wojny światowej - rok 1944.
Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza na Wieczory Kina Plenerowego. Lokalizacja: plac eventowy za WOK na terenie Starej Kopalni. Wstęp na imprezę jest darmowy.
Pierwszy seans już w piątek 6 lipca 2018r. o godzinie 21.30 i zobaczymy film "Mały Książę".
Wyłoniono 16 spośród 61 nadesłanych filmów dokumentalnych do Konkursu Polskiego w ramach tegorocznej edycji Festiwalu „Okiem Młodych”. Nadesłane na konkurs filmy będą walczyć o nagrodę Grand Prix: 3 tysiące złotych oraz statuetkę – „Złote Oko”.
czytaj więcejW Wałbrzycha powstało wiele interesujących polskich i zagranicznych filmów. Najwięcej scen do filmów kręconych było na terenie Zamku Książ. Z najbardziej znanych należy wymienić „Hrabinę Cosel” z 1968 roku, w której główną rolę zagrała Jadwiga Barańska. Dużą popularnością cieszyły się również takie filmy, jak: „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, „Magnat”, w którym zagrała Grażyna Szapołowska, „Trędowata”, gdzie w roli tytułowej wystąpiła Elżbieta Starostecka. W rejonie wałbrzyskim kręcono także filmy zagraniczne, np. „Ursula-po szczęściu ledwie cień”. Jednak znanym powszechnie filmem, który poruszył opinią publiczną był „Komornik”, gdzie główną rolę kreował mieszkaniec Wałbrzycha Andrzej Chyra.
czytaj więcej