sowie

Filmy kręcone w Wałbrzychu i okolicach, wydarzenia, projekcje filmowe

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
W Zamku Książ trwają zdjęcia do filmu "Daas"
2010-10-21 14:26:00

Na terenie kompleksu Zamku Ksiaż w Wałbrzychu od 18 pażdziernika b.r. trawają zdjęcia do filmu pt. "Daas", filmowego debiutu Adriana Panka, produkowanego przez Argomedia Production Lambros Ziotas. W produkcji filmowej biorą udział znani aktorzy m.in.: Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Chyra, Janusz Chabior, Magdalena Czerwińska i Mariusz Baranowski.

Ekipa filmowa pracowała dotychczas w Opolu, Mosznej, Kraskowie i Mniszkowie k. Jeleniej Góry, w Sobótce i we Wrocławiu. Koniec zdjęć zaplanowano na 27 października 2010. Film uzyskał dofinansowanie w III Dolnośląskim Konkursie Filmowym. Odra-Film jest jednym z koproducentów filmu.

 


O filmie:
Daas” to kameralna kostiumowa opowieść, której akcja rozgrywa się pod koniec XVIII stulecia. Fabuła skupia się wokół prawdziwej, historycznej postaci Jakuba Franka (w filmie gra go Olgierd Łukaszewicz), twórcy żydowskiej sekty frankistów. Oskarżona o herezję rodzina Franka musiała opuścić Rzeczpospolitą. Jakub Frank wędrował po Bałkanach i Turcji, ostatecznie trafił do Salonik. Tam ogłosił się Mesjaszem i w 1754 roku założył w Salonikach własną szkołę religijną. Wygnany z Salonik ostatecznie powrócił do Rzeczypospolitej. Szybko zyskiwał zwolenników w społeczności żydowskiej. Frankiści byli ostro zwalczani przez ortodoksyjnych Żydów. Co ciekawe frankiści uznawali sakrament chrztu jako niezbędny w osiągnięciu zbawienia, tym samym kościół katolicki był zainteresowany ich pozyskaniem, licząc na potencjalną konwersję sekty na katolicyzm. Burzliwe losy Franka zawiodły go ostatecznie do Wiednia, gdzie udało mu się uzyskać wraz z córką Ewą audiencję u cesarzowej Marii Teresy Habsburg i Józefa II. Od tego czasu został protegowanym wiedeńskiego dworu. W krótkim czasie Frank stał się osobą bardzo popularną wśród arystokracji. Film koncentruje się na ludziach, którzy uwierzyli we Franka, oczekując zbawienia i nieśmiertelności zatracili dawną tożsamość i życie. Kim naprawdę był Jakub Frank? Czy okazał się tylko sprytnym oszustem i manipulatorem? A może był kimś więcej?
Rok 1776. Młodszy radca wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej Henryk Klein (w filmie Mariusz Bonaszewski) otrzymuje skargę na przebywającego we Wiedniu pseudomesjasza, herezjarchy i alchemika żydowskiego Jakuba Franka. Donos napisany został przez jego byłego wyznawcę, przechrzczonego Żyda Jakuba Golińskiego z Galicji (główny bohater filmu – w tej roli Andrzej Chyra), który został ukarany i obrabowany przez sekciarzy z powodu swojego odstępstwa. Goliński, zawieszony pomiędzy społecznością żydowską i chrześcijańską, próbuje ułożyć sobie życie po traumatycznych przeżyciach w sekcie Franka. Szansę na stabilizację widzi w produkcji gumy, którą udało mu się wydestylować z nafty. Do czego doprowadzi go konfrontacja z frankistami?
Niewątpliwie jednym z nadrzędnych tematów filmu „Daas” jest destrukcyjny i demoniczny wpływ charyzmatycznej osobowości, która niszczy słabsze charaktery. Bez wątpienia taką zagadkową osobowością był Frank, jedna z najbardziej tajemniczych postaci końca XVIII wieku.

 

źródło: ksiaz.walbrzych.pl


Wróć
dodaj komentarz