Za ponad 500 tysięcy złotych Odra- Film zamierza sprzedać kino Gdynia. Mimo zabiegów mieszkańców, którzy walczyli o przetrwanie obiektu, nie malejącej frekwencji na sali kinowej i zainteresowania władz miasta, instytucja zdecydowała wystawić kino na przetarg... nie informując o tym pracownika i opiekuna kina - Sebastiana Scheera. O przetrwaniu kina miała zdecydować frekwencja na sali po uruchomieniu multipleksu w Galerii Świdnickiej. Frekwencja nie zmalała, a nagłośnienie przez naszą redakcję problemu, zmobilizowało młodszych i starszych Świdniczan, do odwiedzenia Gdyni. Mimo tych zabiegów i pracy opiekuna obiektu Sebastiana Scheera, Odra- Film stwierdziła, że nie wyśle do naszego miasta żadnych filmów. Nie wiemy co instytucja chciała tym działaniem osiągnąć, jednak to także nikogo nie zniechęciło, gdyż mieszkańcy ochoczo przyszli na powtórkę „Muppetów” i „ Listów do M”.
Gdynia ponownie obroniła się przed działaniem dyrekcji Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Kilka dni później zadzwonił do nas Sebastian Scheer i poinformował nas, ze kino Gdynia... zostało wystawione na przetarg.- Dowiedziałem się od znajomego. Nie uwierzyłem, bo nikt do mnie nie zadzwonił. Zajrzałem na stronę internetową Odry- Film i okazało się, że kino od dwóch dni jest zgłoszone do przetargu.- mówił. Cena wywoławcza to ponad pół miliona złotych. Władze Świdnicy przyznały, iż mimo chęci zatrzymania obiektu, miasta nie stać na taki wydatek, zaś właściciele nie chcą jej przekazać odpłatnie. Czy kino Gdynię czeka ten sam los co „Wolność” w Świebodzicach, które po sprzedaży zniknęło z krajobrazu miasta? Utrata obiektu zaboli wielu Świdniczan, zwłaszcza Sebastiana Scheera, który od dziecka wraz z ojcem opiekował się kinem. Izabela Patro
źródło:30minut
Film "Powiernik", realizowany miedzy innymi przez Łukasza Kazka, to podróż do świata, którego już prawie nie ma. Dzis możemy ocalić ten świat od zapomnienia pomagając twórcom dokończyć film.
- Od lat odnajduję skarby ukryte 70 lat temu przez dawnych mieszkańców Gór Sowich. I nie mam na myśli diamentów, srebra czy Złotego Pociągu, a coś znacznie cenniejszego - sentymentalne pamiątki, listy, dokumenty i fotografie. Chcąc poznać losy właścicieli, odszukuję ich i zwracam niezwykłe depozyty. W zamian odpłacają mi się w jedynej walucie, jaka mnie interesuje - swoimi wspomnieniami. Powierzają mi swoje tajemnice, często bardzo osobiste i wzruszające - mówi autor projektu, Łukasz Kazek.
W dniach 22-24.07.2018r. odbędą się zdjęcia do najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego "KURIER". Zdjęcia odbędą się w Głuszycy Górnej i Nowej Rudzie.
Poszukujemy kobiet i mężczyzn w wieku 16-70 lat. Stawka za dzień zdjęciowy - 90 zł brutto. Gramy sceny z II wojny światowej - rok 1944.
Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza na Wieczory Kina Plenerowego. Lokalizacja: plac eventowy za WOK na terenie Starej Kopalni. Wstęp na imprezę jest darmowy.
Pierwszy seans już w piątek 6 lipca 2018r. o godzinie 21.30 i zobaczymy film "Mały Książę".
Wyłoniono 16 spośród 61 nadesłanych filmów dokumentalnych do Konkursu Polskiego w ramach tegorocznej edycji Festiwalu „Okiem Młodych”. Nadesłane na konkurs filmy będą walczyć o nagrodę Grand Prix: 3 tysiące złotych oraz statuetkę – „Złote Oko”.
czytaj więcejW Wałbrzycha powstało wiele interesujących polskich i zagranicznych filmów. Najwięcej scen do filmów kręconych było na terenie Zamku Książ. Z najbardziej znanych należy wymienić „Hrabinę Cosel” z 1968 roku, w której główną rolę zagrała Jadwiga Barańska. Dużą popularnością cieszyły się również takie filmy, jak: „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, „Magnat”, w którym zagrała Grażyna Szapołowska, „Trędowata”, gdzie w roli tytułowej wystąpiła Elżbieta Starostecka. W rejonie wałbrzyskim kręcono także filmy zagraniczne, np. „Ursula-po szczęściu ledwie cień”. Jednak znanym powszechnie filmem, który poruszył opinią publiczną był „Komornik”, gdzie główną rolę kreował mieszkaniec Wałbrzycha Andrzej Chyra.
czytaj więcej