Maciej Ławniczak dostał 1000 złotych nagrody za nakręcenie minutowego filmu o Świdnicy. Zwycięski film zostanie również wyświetlony podczas Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, który odbędzie się w połowie września. Przy wyborze najciekawszej prezentacji pomagali sami mieszkańcy. Do konkursu zgłoszono siedem tytułów w tym dwa pochodzące ze świdnickiego aresztu śledczego.
Uczestnicy zabawy mieli nakręcić minutowy film wykonany dowolną techniką i sprzętem. Jedynym warunkiem było zawarcie w filmie symbolu kojarzącego się z miastem. W finałowej trójce znalazły się trzy prezentacje: „Visit the Inside”- Kuby Zająca i Benedykta Chlastawy , „Świdnica – rynek z tradycjami”- Wioletty Łabędź oraz „Świdnica – miasto uśmiechu”- Macieja Ławniczaka. Wszystkie trzy filmy zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Zwycięzca otrzymał tysiąc złotych nagrody, zaś pozostali autorzy filmów gadżety promocyjne. Maciej Ławniczak ma 16 lat, jest absolwentem Gimnazjum nr 3, a od września będzie się uczył w klasie filmowej w I Liceum Ogólnokształcącym. Od kilku lat amatorsko zajmuje się montażem i jak twierdzi „Świdnica- miasto uśmiechu” jest jego pierwszym filmem.– Krótkie filmiki są najlepszym komentarzem do rzeczywistości. Mam nadzieję, że konkurs będzie zachętą również dla innych świdniczan do chwalenia się miastem w filmowej wersji – mówi prezydent Wojciech Murdzek. W filmie można usłyszeć piosenkę zespołu „Zero Procent”, który zgodził się na bezpłatne wykorzystanie utworu. Izabela Patro
źródło: 30minut
Film "Powiernik", realizowany miedzy innymi przez Łukasza Kazka, to podróż do świata, którego już prawie nie ma. Dzis możemy ocalić ten świat od zapomnienia pomagając twórcom dokończyć film.
- Od lat odnajduję skarby ukryte 70 lat temu przez dawnych mieszkańców Gór Sowich. I nie mam na myśli diamentów, srebra czy Złotego Pociągu, a coś znacznie cenniejszego - sentymentalne pamiątki, listy, dokumenty i fotografie. Chcąc poznać losy właścicieli, odszukuję ich i zwracam niezwykłe depozyty. W zamian odpłacają mi się w jedynej walucie, jaka mnie interesuje - swoimi wspomnieniami. Powierzają mi swoje tajemnice, często bardzo osobiste i wzruszające - mówi autor projektu, Łukasz Kazek.
W dniach 22-24.07.2018r. odbędą się zdjęcia do najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego "KURIER". Zdjęcia odbędą się w Głuszycy Górnej i Nowej Rudzie.
Poszukujemy kobiet i mężczyzn w wieku 16-70 lat. Stawka za dzień zdjęciowy - 90 zł brutto. Gramy sceny z II wojny światowej - rok 1944.
Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza na Wieczory Kina Plenerowego. Lokalizacja: plac eventowy za WOK na terenie Starej Kopalni. Wstęp na imprezę jest darmowy.
Pierwszy seans już w piątek 6 lipca 2018r. o godzinie 21.30 i zobaczymy film "Mały Książę".
Wyłoniono 16 spośród 61 nadesłanych filmów dokumentalnych do Konkursu Polskiego w ramach tegorocznej edycji Festiwalu „Okiem Młodych”. Nadesłane na konkurs filmy będą walczyć o nagrodę Grand Prix: 3 tysiące złotych oraz statuetkę – „Złote Oko”.
czytaj więcejW Wałbrzycha powstało wiele interesujących polskich i zagranicznych filmów. Najwięcej scen do filmów kręconych było na terenie Zamku Książ. Z najbardziej znanych należy wymienić „Hrabinę Cosel” z 1968 roku, w której główną rolę zagrała Jadwiga Barańska. Dużą popularnością cieszyły się również takie filmy, jak: „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, „Magnat”, w którym zagrała Grażyna Szapołowska, „Trędowata”, gdzie w roli tytułowej wystąpiła Elżbieta Starostecka. W rejonie wałbrzyskim kręcono także filmy zagraniczne, np. „Ursula-po szczęściu ledwie cień”. Jednak znanym powszechnie filmem, który poruszył opinią publiczną był „Komornik”, gdzie główną rolę kreował mieszkaniec Wałbrzycha Andrzej Chyra.
czytaj więcej