sowie

Filmy kręcone w Wałbrzychu i okolicach, wydarzenia, projekcje filmowe

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
Pokaz kina niezależnego
2013-05-17 11:09:00


Za nami już pierwsze projekcje filmowe kina niezależnego, a już 14 maja o godz. 18:00 w Auditorum Novum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbędzie się zapowiadany pokaz z Grzegorzem Zaricznym, gdzie zostaną pokazane dwa filmy dokumentalne w jego wykonaniu: „Marysina polana” i „Gwizdek”.
W styczniu tego roku reżyser odniósł wspaniały sukces na Sundance Film Festival w Park City w USA, gdzie „Gwizdek” wygrał konkurs na najlepszy film krótkometrażowy - największego festiwalu na świecie poświęconemu produkcjom niezależnym. Pokaz, tak jak ostatnim razem, objęty jest patronatem honorowym Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja.


Przewidywany czas projekcji wraz z dyskusją z reżyserem, to ok. 1,5 godz. Grzegorz Zariczny urodził się w 1983 r. we wsi pod Krakowem, gdzie wciąż mieszka. Przerwał studia geograficzne by w 2005 roku rozpocząć naukę na kierunku reżyserii filmowej Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył ją w 2011 roku. W 2008 r. podjął kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, gdzie zrealizował film dokumentalny „Marysina Polana” nagradzany w Polsce i za granicą. W styczniu 2013 roku filmem „Gwizdek” wygrał w konkursie filmów krótkometrażowych na festiwalu Sundance w USA.
źródło: 30minut

 

Marysina polana
Na rozległym górskim zboczu gdzieś nad lasem wydobywa się dym. To bacówka. Aby do niej dojechać, trzeba minąć dawno już nieczynne polsko-słowackie przejście graniczne i skręcić głęboko w las. W bacówce mieszka czterech mężczyzn. Przez ponad pół roku, od maja do października skazani są wyłącznie na swoją obecność. Każdego dnia muszą wypaść i wydoić 400 owiec. Kolejne dni pracy zbliżają ich do siebie i sprawiają, że zaczynają toczyć poważne rozmowy. Choć każdy z nich jest w innym wieku i w innym momencie życia to jeden temat szczególnie ich łączy: kobiety. (źródło: filmweb.pl)

Gwizdek
Opowieść o młodym chłopaku, który postanawia zostać sędzią piłkarskim. Nie jest to jednak łatwe. Rzeczywistość rozgrywek piłkarskich na najniższym szczeblu od którego zaczyna się sędziowanie okazuje się bardzo brutalna. Bycie dobrym sędzią, kierującym się zasadami gry w piłkę, nie sprawdza się. Trzeba być równie bezwzględnym co piłkarze, kibice, działacze. Bohater w którymś momencie będzie musiał podjąć decyzję czy pozostać przy swoich ideałach czy zmienić swoją hierarchię wartości i dostosować się do panujących reguł gry w piłkę nożną. Zarówno tych boiskowych jak i poza. (źródło: studiomunka.pl)
 


Wróć
dodaj komentarz