Już za niecałe dwa miesiące ruszy VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Tym razem jednak festiwal przeobrazi się w wydarzenie międzynarodowe. Uczestnicy będą mogli zobaczyć filmy twórców z Czech, Słowacji i Węgier, a także z Polski.
Siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” odbędzie się już 10 września. Od tego roku wydarzenia staje się międzynarodowe. - „Sonda o mężczyznach” Mateusza Głowackiego -laureata Nagrody Publiczności z 2012 roku, „1989” Michała Bielawskiego i „Moje 89 pokolenie” w reżyserii Pawła Joźwiaka-Rodana. Natomiast w przyszłym roku swój punkt widzenia zaprezentują nasi sąsiedzi, czyli „Okiem Czechów”. - Nowością jest także konkurs dla filmów szkolnych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Podczas specjalnego seansu, festiwalowa publiczność wybierze swojego faworyta spośród dokumentów autorstwa studentów sztuki filmowej. Oprócz nowej sekcji i konkursu, tradycyjnie w programie znajdą się też najlepsze produkcje, prezentowane i nagradzane podczas prestiżowego Planete+ Doc Film Festival. Trzonem Festiwalu pozostaje konkurs na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, autorstwa twórcy do 30. roku życia z Polski. - dodają organizatorzy. Na chwilę obecną znamy dwóch członków jury. Sa nimi: Roman Gutek – prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, współzałożyciel firmy Gutek Film i kurator ds. filmu przy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz Adriana Prodeus – dziennikarka i krytyczka filmowa, Stypendystka Fulbrighta na Tisch School of the Arts (NYU) w Nowym Jorku. Na konkursowe dokumenty organizatorzy czekają jeszcze do 15 sierpnia.
Izabela Patro
Źródło: 30minut.pl
Klasyk polskiego kina, ukazujący dramat rewolucjonistów w kontekście zamachu na carskiego generała. Film zdobył uznanie za przedstawienie konfliktu między ideologią a moralnością oraz za wybitne kreacje aktorskie. Odbiór dzieła był szczególnie silny w kontekście ówczesnych przemian społeczno-politycznych w Polsce. Na pokaz zapraszamy w niedzielę 29 października o godz. 14.00. Bilety: 13 zł.
czytaj więcej"Biblioteka pod Atlantami" zaprasza na TYDZIEŃ Z REGIONEM pod hasłem „Filmowy Wałbrzych” – w programie m.in. spotkanie z Lechem Molińskim, współautorem książki „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk”. Na wydarzenia zapraszamy do Galerii pod Atlantami (Śródmieście) oraz na filie: na Nowym Mieście, Podzamczu i Sobięcinie. Wydarzenie jest zorganizowane przy wsparciu finansowym z Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.
czytaj więcejPoniżej przedstawiamy repertuar Kina MOKiS w Bielawie. Zapraszamy!
czytaj więcejJuż 9 października w Kinie Apollo w Wałbrzychu projekcja kultowego filmu "Sok z żuka". Humorystyczny horror Tima Burtona z Michaelem Keatonem, Geeną Davis, Alexem Baldwinem i Winoną Ryder w rolach głównych. Film opowiada historię pary spokojnych duchów (Baldwin i Davis), które starają się pozbyć pretensjonalnych nowych właścicieli swojego domu, przywołując do pomocy demonicznego ducha Beetlejuice’a (Keaton). Sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, prowadząc do serii zabawnych i strasznych wydarzeń w tym fantastycznym komediodramacie.
czytaj więcejKino ma nie tylko bawić. Choć wielu z nas głównie po to do kina chodzi, to jednak spora część widzów wybiera trudniejsze filmy, poważniejsze tematy, cięższe gatunki, jak np. dramaty. Ważny temat porusza nowy film Beaty Dzianowicz - Strzępy. Znana ze swoich produkcji dokumentalnych reżyserka opowiada tu historię rodziny dotkniętej chorobą dziadka. Kiedy symptomy choroby nasilają się, relacje w rodzinie zostają wystawione na próbę, a syn Gerarda musi podjąć decyzje, które zaważą na życiu każdego z jego bliskich.
czytaj więcej