Z biegiem lat kino ulega nieustannym przeobrażeniom. Początkowo kinematografia powstała z myślą o rozrywce, a później wykorzystana została w sztuce, biorąc pod uwagę kino refleksyjne. Kino współczesne diametralnie różni się od tego sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Z upływem czasu następowały ciągłe zmiany w różnych sferach kina. Jakość wyświetlanych filmów i ich produkcja znacznie różni się od poprzednich, a sale kinowe dostosowane są do wymagań współczesnego widza. Kino w dzisiejszych czasach nastawione jest na szybką akcję i efekty specjalne. Nowe rozwiązania technologiczne pomagają oglądać obrazy 3D i 4D, gdzie film odbierany jest przez obraz, dźwięk i ruch. Obraz wyświetlany jest na starych zasadach, a efekt trójwymiarowy uzyskuje się przy założeniu specjalnych okularów z filtrem polaryzacyjnym, posiadającym zdolność polaryzacji światła.
Dzięki zastosowaniu techniki 4D widzom dostarczane są dodatkowe doznania, np. zapach czy podmuch wiatru. W Polsce projekcja filmu 4D rozpoczęła się w lutym 2004 roku w oparciu o polaryzację liniową. Film wyświetlany jest z dwóch projektorów na srebrnym ekranie, gdzie podczas projekcji rozlega się wysokiej klasy dźwięk przestrzenny. Kinematografia zmierza cały czas do przodu, stawiając na innowacje i nowoczesne rozwiązania technologiczne. Współczesne kino nadal przyciąga dużą rzeszę ludzi mimo, że istnieje możliwość obejrzenia filmów w sieci internetowej. Nowoczesnym kinem Cinema City może pochwalić się Galeria Viktoria w Wałbrzychu.
W tym roku festiwal odbędzie się w Sokołowsku w dniach 25-27 sierpnia 2023 roku. Honorowy patronat nad festiwalem objęła Maria Kieślowska, wspaniała postać, która od ponad dekady wspiera z ogromnym zaangażowaniem ideę i rozwój festiwalu. Program 12. edycji festiwalu Hommage à Kieślowski skupiony jest wokół hasła „pokoleń”, „dialogu międzypokoleniowego”; wokół tego, co może zdecydować o tożsamości i specyfice danego pokolenia.
czytaj więcejW Kinoteatrze Zdrowie od 2010 roku we wrześniu co roku odbywa się festiwal filmowy, którego patronem jest Krzysztof Kieślowski (hommageakieslowski.pl). W latach 1951–1960 Krzysztof Kieślowski mieszkał w Sokołowsku. Do miejscowego kina wracał wspomnieniami między innymi w autobiografii „O sobie”. Niewykluczone, że miało to wpływ na wybór przez niego późniejszego zawodu. Większość seansów, ze względu na brak pieniędzy na bilety, Krzysztof Kieślowski obserwował z kolegami przez wentylator w dachu kina. Widać było stamtąd zaledwie fragment ekranu.
czytaj więcejFilm fabularny w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa z 1973 roku, oparty na prozie Brunona Schulza, jest poetycką refleksją dotyczącą przemijania i sensu życia. Na pokaz zapraszamy w niedzielę 30 lipca o godz. 14.00. Bilety: 13 zł.
czytaj więcejTo kwintesencja amerykańskiego filmu, klasyk zarówno dla Nowego Hollywood, jak i gatunku dziennikarskiego śledztwa, a przy tym ponadczasowa historia, oparta na autentycznych wydarzeniach dotyczących afery Watergate. Robert Redford i Dustin Hoffman łączą w sobie precyzyjnie odpowiednie ilości grozy i zapału jako reporterzy Washington Post. 8 nominacji do Oscara(R).
czytaj więcejPełen magii, oryginalny film „Tonia” Marcina Bortkiewicza jest świetnie zagraną opowieścią o dojrzewaniu do samodzielności. Obraz opowiada o losach dziewczynki, której ojciec ma wyjechać do pracy do Włoch. Oglądana historia przedstawiona jest z perspektywy 11-letniej bohaterki. Na pokaz zapraszamy w ramach Filmowego Klubu Seniorów w czwartek 27 lipca o godz. 13.00. Bilety: 13 zł.
czytaj więcej