W 2014 roku w Zamku Książ zaplanowane zostały projekcje filmów dokumentalnych w ramach „Wieczoru z dokumentem”. Tylko w sierpniu ze względu na wakacje nie zostaną wyświetlane żadne filmy. W miesiącu lipcu zaplanowana jest projekcja dokumentu „Dziki Zachód” ukazująca wydarzenia po II Wojnie Światowej. Tego miesiąca zostanie również wyświetlony film pt. „Tajemnica Riese”, którego tematem jest podziemny kompleks budowany przez Niemców w czasie wojny pod Zamkiem Książ. Po wakacyjnej przerwie, we wrześniu kontynuowana będzie projekcja filmów. Wyświetlony zostanie dokument „Święty Ogień”, poświęcony Walentemu Badylakowi, który był emerytowanym piekarzem z Krakowa i byłym żołnierzem Armii Krajowej. Na Krakowskim Rynku dokonał on w 1980 roku samospalenia, protestując w ten sposób przeciwko przemilczanej przez władze polskie zbrodni katyńskiej.
Natomiast w październiku nastąpi prezentacja dokumentu „Kucharze Historii”, którego bohaterami są wojskowi kucharze. Obsługiwali oni polowe kuchnie w czasie wojen. W listopadzie zaplanowana jest projekcja dokument pt. „Prywatne śledztwo majora Zakirova”. Jest to historia o majorze KGB Olegu Zakirovie, który w latach dziewięćdziesiątych przekazał Polsce akt sprawy katyńskiej. Śledztwo o pomordowanych polskich oficerach prowadził major na własną rękę, w tajemnicy przed swoimi przełożonymi w Smoleńsku. W grudniu zostanie zaprezentowany film dokumentalny, pt. „Porwani”, przedstawiający historię porwanych Polaków, pochodzących z Krakowa. Porwanie miało miejsce w Iraku, Pakistanie i Czeczeni. Tym filmem zostanie zakończony „Wieczór z dokumentem” w 2014 roku. W zależności od zarezerwowanych miejsc projekcje filmów dokumentalnych odbywać się będą w sali kinowej lub dużej Sali Balowej w Zamku Książ. Filmy dokumentalne będą również wyświetlane w Kłodzku w ramach „Lata z dokumentem”.
Klasyk polskiego kina, ukazujący dramat rewolucjonistów w kontekście zamachu na carskiego generała. Film zdobył uznanie za przedstawienie konfliktu między ideologią a moralnością oraz za wybitne kreacje aktorskie. Odbiór dzieła był szczególnie silny w kontekście ówczesnych przemian społeczno-politycznych w Polsce. Na pokaz zapraszamy w niedzielę 29 października o godz. 14.00. Bilety: 13 zł.
czytaj więcej"Biblioteka pod Atlantami" zaprasza na TYDZIEŃ Z REGIONEM pod hasłem „Filmowy Wałbrzych” – w programie m.in. spotkanie z Lechem Molińskim, współautorem książki „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk”. Na wydarzenia zapraszamy do Galerii pod Atlantami (Śródmieście) oraz na filie: na Nowym Mieście, Podzamczu i Sobięcinie. Wydarzenie jest zorganizowane przy wsparciu finansowym z Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.
czytaj więcejPoniżej przedstawiamy repertuar Kina MOKiS w Bielawie. Zapraszamy!
czytaj więcejJuż 9 października w Kinie Apollo w Wałbrzychu projekcja kultowego filmu "Sok z żuka". Humorystyczny horror Tima Burtona z Michaelem Keatonem, Geeną Davis, Alexem Baldwinem i Winoną Ryder w rolach głównych. Film opowiada historię pary spokojnych duchów (Baldwin i Davis), które starają się pozbyć pretensjonalnych nowych właścicieli swojego domu, przywołując do pomocy demonicznego ducha Beetlejuice’a (Keaton). Sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, prowadząc do serii zabawnych i strasznych wydarzeń w tym fantastycznym komediodramacie.
czytaj więcejKino ma nie tylko bawić. Choć wielu z nas głównie po to do kina chodzi, to jednak spora część widzów wybiera trudniejsze filmy, poważniejsze tematy, cięższe gatunki, jak np. dramaty. Ważny temat porusza nowy film Beaty Dzianowicz - Strzępy. Znana ze swoich produkcji dokumentalnych reżyserka opowiada tu historię rodziny dotkniętej chorobą dziadka. Kiedy symptomy choroby nasilają się, relacje w rodzinie zostają wystawione na próbę, a syn Gerarda musi podjąć decyzje, które zaważą na życiu każdego z jego bliskich.
czytaj więcej