sowie

Filmy kręcone w Wałbrzychu i okolicach, wydarzenia, projekcje filmowe

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
Wałbrzyski plan filmowy
2014-08-11 11:32:00

W Wałbrzycha powstało wiele interesujących polskich i zagranicznych filmów. Najwięcej scen do filmów kręconych było na terenie Zamku Książ. Z najbardziej znanych należy wymienić „Hrabinę Cosel” z 1968 roku, w której główną rolę zagrała Jadwiga Barańska. Dużą popularnością cieszyły się również takie filmy, jak: „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, „Magnat”, w którym zagrała Grażyna Szapołowska, „Trędowata”, gdzie w roli tytułowej wystąpiła Elżbieta Starostecka. W rejonie wałbrzyskim kręcono także filmy zagraniczne, np. „Ursula-po szczęściu ledwie cień”. Jednak znanym powszechnie filmem, który poruszył opinią publiczną był „Komornik”, gdzie główną rolę kreował mieszkaniec Wałbrzycha Andrzej Chyra.


Sceny nagrywane do filmu oparte zostały na faktach, co podważyło moralną granicę wykonywania tego zawodu. Jedna ze scen przedstawia postać komornika, który po wejściu na salę operacyjną wałbrzyskiego szpitala, zaczął rekwirować sprzęt medyczny, ratujący ludzkie życie. Nie brakuje filmów i polskich seriali kręconych w Wałbrzychu i jego okolicach. W 2014 roku oferta turystyczna Zamku Książ ma zostać poszerzona o zdjęcia i fragmenty filmów, gdzie w kręconych wcześniej scenach filmowych widnieje Książ. Prezes spółki „Zamek Książ” w Wałbrzychu zaplanował również sprowadzić rekwizyty i kostiumy, wykorzystane na planach filmowych. Natomiast w ofercie kulinarnej kierownictwo Książa ma zamiar wprowadzić makowiec, który będzie przypominał miłosną scenę z filmu „Magnat”, rozgrywającą się na kuchennym stole pełnym makowców. Szlak filmów wyświetlanych w zamku ma za zadanie przyciągać coraz większą rzeszę turystów.


Wróć
dodaj komentarz