Dnia 24 maja 2014 roku odbył się w Kinie Apollo w Wałbrzychu pokaz filmu pt. „Brave Kids - Dzieci Świata”, reżyserowanego przez Katarzynę Kowalską. Wstęp na pokaz był bezpłatny, zorganizowany dla wszystkich mieszkańców rejonu wałbrzyskiego. Projekcja „Brave Kids” miała już miejsce w Polsce, natomiast w Wałbrzychu zagościła po raz pierwszy.
Film „Brave Kids - Dzieci Świata” ukazuje młodych ludzi z całej kuli ziemskiej, którzy wybrali się w podróż do nieznanego im kraju czyli Polski. Dzieci nie potrafią porozumieć się między sobą, ponieważ nie znają języka. Obcy im są również obyczaje i kultura oraz reguły życia społecznego w kraju, do którego jadą. Nie przerażają młodych ludzi różnice kulturowe, ponieważ celem ich jest wzięcie udziału we wspólnym przedstawieniu. Jest to także wyzwanie dla polskich rodzin, które nie wiedząc nic o dzieciach, godzą się je przyjąć do swojego domu. „Brave Kids” jest interesującym filmem dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, ponieważ pokazuje zerwanie barier kulturowych i nawiązanie wspólnego kontaktu wszystkich dzieci na świecie. Wyruszają one w daleką i nieznaną krainę, aby poznać inne fascynujące miejsca na kuli ziemskiej. Projekcja tego filmu była interesującym wydarzeniem dla mieszkańców Wałbrzycha i okolic. Po edycji „Brave Kids” publiczność mogła wziąć udział w dyskusji. Projekcja filmu „Brave Kids - Dzieci Świata” zaplanowana jest w Wałbrzychu do 4 lipca 2014 roku. Edycja tego filmu równolegle odbędzie się także w innych miastach Polski, np. w Warszawie czy Wrocławiu.
W tym roku festiwal odbędzie się w Sokołowsku w dniach 25-27 sierpnia 2023 roku. Honorowy patronat nad festiwalem objęła Maria Kieślowska, wspaniała postać, która od ponad dekady wspiera z ogromnym zaangażowaniem ideę i rozwój festiwalu. Program 12. edycji festiwalu Hommage à Kieślowski skupiony jest wokół hasła „pokoleń”, „dialogu międzypokoleniowego”; wokół tego, co może zdecydować o tożsamości i specyfice danego pokolenia.
czytaj więcejW Kinoteatrze Zdrowie od 2010 roku we wrześniu co roku odbywa się festiwal filmowy, którego patronem jest Krzysztof Kieślowski (hommageakieslowski.pl). W latach 1951–1960 Krzysztof Kieślowski mieszkał w Sokołowsku. Do miejscowego kina wracał wspomnieniami między innymi w autobiografii „O sobie”. Niewykluczone, że miało to wpływ na wybór przez niego późniejszego zawodu. Większość seansów, ze względu na brak pieniędzy na bilety, Krzysztof Kieślowski obserwował z kolegami przez wentylator w dachu kina. Widać było stamtąd zaledwie fragment ekranu.
czytaj więcejFilm fabularny w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa z 1973 roku, oparty na prozie Brunona Schulza, jest poetycką refleksją dotyczącą przemijania i sensu życia. Na pokaz zapraszamy w niedzielę 30 lipca o godz. 14.00. Bilety: 13 zł.
czytaj więcejTo kwintesencja amerykańskiego filmu, klasyk zarówno dla Nowego Hollywood, jak i gatunku dziennikarskiego śledztwa, a przy tym ponadczasowa historia, oparta na autentycznych wydarzeniach dotyczących afery Watergate. Robert Redford i Dustin Hoffman łączą w sobie precyzyjnie odpowiednie ilości grozy i zapału jako reporterzy Washington Post. 8 nominacji do Oscara(R).
czytaj więcejPełen magii, oryginalny film „Tonia” Marcina Bortkiewicza jest świetnie zagraną opowieścią o dojrzewaniu do samodzielności. Obraz opowiada o losach dziewczynki, której ojciec ma wyjechać do pracy do Włoch. Oglądana historia przedstawiona jest z perspektywy 11-letniej bohaterki. Na pokaz zapraszamy w ramach Filmowego Klubu Seniorów w czwartek 27 lipca o godz. 13.00. Bilety: 13 zł.
czytaj więcej