Wyłoniono 16 spośród 61 nadesłanych filmów dokumentalnych do Konkursu Polskiego w ramach tegorocznej edycji Festiwalu „Okiem Młodych”. Nadesłane na konkurs filmy będą walczyć o nagrodę Grand Prix: 3 tysiące złotych oraz statuetkę – „Złote Oko”.
- Swoje produkcje przesłali zarówno amatorzy, filmowcy niezależni, jak i uczniowie oraz absolwenci szkół filmowych. Najmłodsza z autorek ma 14, a najstarszy z twórców 30 lat. Nadesłane na konkurs filmy będą walczyć o nagrodę Grand Prix: 3 tys. złotych oraz statuetkę – „Złote Oko”, autorstwa Magdaleny i Andrzeja Kucharskich. – informują organizatorzy. Ale to nie wszystkie nagrody, które zdobyć mogą uczestnicy festiwalu. Z okazji obchodów dziewięćdziesięciolecia Lasów Państwowych przyznana zostanie Nagroda Specjalna dla Filmu o Szczególnych Wartościach Przyrodniczych – w wysokości 3000 zł, którą ufundowało Nadleśnictwo Świdnica. – Oprócz tego, już po raz drugi obradować będzie Międzynarodowe Jury Młodzieżowe, które również wybierze swojego faworyta. Nagrodę, którą przyznają młodzi Jurorzy, ufundowała Teresa Świło, polityk, przedsiębiorca i działaczka samorządowa, posłanka na Sejm VII kadencji. Jak co roku, swój ulubiony film wybierze też festiwalowa publiczność. Fundatorem Nagrody Publiczności jest Liga Kobiet Polskich, koło w Świdnicy. Także publiczność wybierze zwycięzcę w Międzynarodowym Konkursie Filmów Szkolnych. – dodają organizatorzy. Konkursowe filmy będą wyświetlane w dniach 12 – 13 września w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Wręczenie nagród nastąpi w niedzielę, 14 września.
Izabela Patro
Źródło: 30minut.pl
Film "Powiernik", realizowany miedzy innymi przez Łukasza Kazka, to podróż do świata, którego już prawie nie ma. Dzis możemy ocalić ten świat od zapomnienia pomagając twórcom dokończyć film.
- Od lat odnajduję skarby ukryte 70 lat temu przez dawnych mieszkańców Gór Sowich. I nie mam na myśli diamentów, srebra czy Złotego Pociągu, a coś znacznie cenniejszego - sentymentalne pamiątki, listy, dokumenty i fotografie. Chcąc poznać losy właścicieli, odszukuję ich i zwracam niezwykłe depozyty. W zamian odpłacają mi się w jedynej walucie, jaka mnie interesuje - swoimi wspomnieniami. Powierzają mi swoje tajemnice, często bardzo osobiste i wzruszające - mówi autor projektu, Łukasz Kazek.
W dniach 22-24.07.2018r. odbędą się zdjęcia do najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego "KURIER". Zdjęcia odbędą się w Głuszycy Górnej i Nowej Rudzie.
Poszukujemy kobiet i mężczyzn w wieku 16-70 lat. Stawka za dzień zdjęciowy - 90 zł brutto. Gramy sceny z II wojny światowej - rok 1944.
Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza na Wieczory Kina Plenerowego. Lokalizacja: plac eventowy za WOK na terenie Starej Kopalni. Wstęp na imprezę jest darmowy.
Pierwszy seans już w piątek 6 lipca 2018r. o godzinie 21.30 i zobaczymy film "Mały Książę".
Wyłoniono 16 spośród 61 nadesłanych filmów dokumentalnych do Konkursu Polskiego w ramach tegorocznej edycji Festiwalu „Okiem Młodych”. Nadesłane na konkurs filmy będą walczyć o nagrodę Grand Prix: 3 tysiące złotych oraz statuetkę – „Złote Oko”.
czytaj więcejW Wałbrzycha powstało wiele interesujących polskich i zagranicznych filmów. Najwięcej scen do filmów kręconych było na terenie Zamku Książ. Z najbardziej znanych należy wymienić „Hrabinę Cosel” z 1968 roku, w której główną rolę zagrała Jadwiga Barańska. Dużą popularnością cieszyły się również takie filmy, jak: „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, „Magnat”, w którym zagrała Grażyna Szapołowska, „Trędowata”, gdzie w roli tytułowej wystąpiła Elżbieta Starostecka. W rejonie wałbrzyskim kręcono także filmy zagraniczne, np. „Ursula-po szczęściu ledwie cień”. Jednak znanym powszechnie filmem, który poruszył opinią publiczną był „Komornik”, gdzie główną rolę kreował mieszkaniec Wałbrzycha Andrzej Chyra.
czytaj więcej