sowie

Filmy kręcone w Wałbrzychu i okolicach, wydarzenia, projekcje filmowe

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
Sanatorium pod Klepsydrą – Krótka Historia Polskiego Ki
2023-07-14 10:37:00

Film fabularny w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa z 1973 roku, oparty na prozie Brunona Schulza, jest poetycką refleksją dotyczącą przemijania i sensu życia. Na pokaz zapraszamy w niedzielę 30 lipca o godz. 14.00. Bilety: 13 zł.


Wojciech Jerzy Has zekranizował według własnego scenariusza prozę Brunona Schulza – opowiadania ze zbiorów: “Sklepy cynamonowe” i “Sanatorium pod Klepsydrą”.

 

Józef przyjeżdża do prowadzonego przez doktora Gotarda Sanatorium pod Klepsydrą, gdzie przebywa jego zmarły ojciec przywrócony do życia, lecz przeniesiony w inny wymiar czasu. Józef odbywa podróż w “różne pętle czasu przeszłego” – lata swojego dzieciństwa i fantastycznych marzeń. Ożywa dom rodzinny, sklep ojca, żydowskie miasteczko, przewijają się obrazy przywoływane przez kolekcje znaczków i fabuły z gazetowych powieści w odcinkach, niezwykły ogród księżniczki Bianki, która odeszła z Rudolfem, przyjacielem Józefa. Przy próbie dokonania powtórnej pętli czasowej świat żydowskich miasteczek i żydowskiej kultury okazuje się zniszczony i wyludniony po tragedii holocaustu.O cyklu:

Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii 2 połowy XX wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70. po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad. Historia naszej kinematografii to także historia polskich reżyserów i reżyserek. W przeglądzie Krótka historia polskiego kina skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u. Lista tytułów:

 

  • Popiół i diament – Andrzej Wajda, 1958
  • Pociąg – Jerzy Kawalerowicz, 1959
  • Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern, 1960
  • Nikt nie woła – Kazimierz Kutz, 1960
  • Zezowate szczęście – Andrzej Munk, 1960
  • Sanatorium pod klepsydrą – Wojciech Jerzy Has, 1973
  • Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi, 1976
  • Aria dla atlety – Filip Bajon, 1979
  • Gorączka – Agnieszka Holland, 1981
  • Przypadek – Krzysztof Kieślowski, 1981

 

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, 35mm.online, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Źródło: kino-apollo.pl
 


Wróć
dodaj komentarz