Kino ma nie tylko bawić. Choć wielu z nas głównie po to do kina chodzi, to jednak spora część widzów wybiera trudniejsze filmy, poważniejsze tematy, cięższe gatunki, jak np. dramaty. Ważny temat porusza nowy film Beaty Dzianowicz - Strzępy. Znana ze swoich produkcji dokumentalnych reżyserka opowiada tu historię rodziny dotkniętej chorobą dziadka. Kiedy symptomy choroby nasilają się, relacje w rodzinie zostają wystawione na próbę, a syn Gerarda musi podjąć decyzje, które zaważą na życiu każdego z jego bliskich.
W głównych rolach oglądamy pochodzącego z Zabrza Michała Żurawskiego oraz aktorów Teatru Śląskiego: Agnieszkę Radzikowską, Dariusza Chojnackiego i nagrodzonego na festiwalu w Gdyni Grzegorza Przybyła w roli Gerarda.
„Strzępy” okazały się jednym z najciekawszych filmów 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: zostały nie tylko bardzo dobrze przyjęte przez festiwalową publiczność i krytyków filmowych, ale zdobyły jedne z najważniejszych wyróżnień konkursowych. Beata Dzianowicz otrzymała nagrodę „za debiut reżyserski lub drugi film”, a fenomenalny Grzegorz Przybył - „za drugoplanową rolę męską”. Film dostał również Nagrodę Onetu „Odkrycie Festiwalu”. Na Warszawskim Festiwalu Filmowym Beata Dzianowicz odebrała Nagrodę Specjalną Jury za scenariusz, a w Chicago, na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce „Strzępy” zostały wyróżnione nagrodą „Złote Zęby” dla najbardziej interesującego filmu fabularnego.
Źródło: kino-apollo.pl
W tym roku festiwal odbędzie się w Sokołowsku w dniach 25-27 sierpnia 2023 roku. Honorowy patronat nad festiwalem objęła Maria Kieślowska, wspaniała postać, która od ponad dekady wspiera z ogromnym zaangażowaniem ideę i rozwój festiwalu. Program 12. edycji festiwalu Hommage à Kieślowski skupiony jest wokół hasła „pokoleń”, „dialogu międzypokoleniowego”; wokół tego, co może zdecydować o tożsamości i specyfice danego pokolenia.
czytaj więcejW Kinoteatrze Zdrowie od 2010 roku we wrześniu co roku odbywa się festiwal filmowy, którego patronem jest Krzysztof Kieślowski (hommageakieslowski.pl). W latach 1951–1960 Krzysztof Kieślowski mieszkał w Sokołowsku. Do miejscowego kina wracał wspomnieniami między innymi w autobiografii „O sobie”. Niewykluczone, że miało to wpływ na wybór przez niego późniejszego zawodu. Większość seansów, ze względu na brak pieniędzy na bilety, Krzysztof Kieślowski obserwował z kolegami przez wentylator w dachu kina. Widać było stamtąd zaledwie fragment ekranu.
czytaj więcejFilm fabularny w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa z 1973 roku, oparty na prozie Brunona Schulza, jest poetycką refleksją dotyczącą przemijania i sensu życia. Na pokaz zapraszamy w niedzielę 30 lipca o godz. 14.00. Bilety: 13 zł.
czytaj więcejTo kwintesencja amerykańskiego filmu, klasyk zarówno dla Nowego Hollywood, jak i gatunku dziennikarskiego śledztwa, a przy tym ponadczasowa historia, oparta na autentycznych wydarzeniach dotyczących afery Watergate. Robert Redford i Dustin Hoffman łączą w sobie precyzyjnie odpowiednie ilości grozy i zapału jako reporterzy Washington Post. 8 nominacji do Oscara(R).
czytaj więcejPełen magii, oryginalny film „Tonia” Marcina Bortkiewicza jest świetnie zagraną opowieścią o dojrzewaniu do samodzielności. Obraz opowiada o losach dziewczynki, której ojciec ma wyjechać do pracy do Włoch. Oglądana historia przedstawiona jest z perspektywy 11-letniej bohaterki. Na pokaz zapraszamy w ramach Filmowego Klubu Seniorów w czwartek 27 lipca o godz. 13.00. Bilety: 13 zł.
czytaj więcej