sowie

Filmy kręcone w Wałbrzychu i okolicach, wydarzenia, projekcje filmowe

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
Gorączka - Krótka Historia Polskiego Kina - 29.10.2023
2023-10-18 10:11:00

Klasyk polskiego kina, ukazujący dramat rewolucjonistów w kontekście zamachu na carskiego generała. Film zdobył uznanie za przedstawienie konfliktu między ideologią a moralnością oraz za wybitne kreacje aktorskie. Odbiór dzieła był szczególnie silny w kontekście ówczesnych przemian społeczno-politycznych w Polsce. Na pokaz zapraszamy w niedzielę 29 października o godz. 14.00. Bilety: 13 zł.


„Gorączka” Agnieszki Holland to film, który zanurza się w przededniu solidarnościowej rewolucji, opowiadając historię przygotowań do zamachu na carskiego generała, będąc adaptacją powieści Andrzeja Struga. Film ukazuje konflikt między ideami a etyką, przedstawiając różnorodne postacie zaangażowane w walkę polityczną, gdzie odwaga miesza się z oportunizmem, a szlachetność z małostkowością. W filmie pojawiają się znakomite kreacje aktorskie, m.in. Olgierda Łukaszewicza i Barbary Grabowskiej. Film zdobył uznanie krytyków i zdobył nagrody, a jego tematyka stała się szczególnie ważna w kontekście przemian polityczno-społecznych w Polsce.

 

O cyklu:

 

Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii 2 połowy XX wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70. po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad. Historia naszej kinematografii to także historia polskich reżyserów i reżyserek. W przeglądzie Krótka historia polskiego kina skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.

 

Lista tytułów:

Popiół i diament – Andrzej Wajda, 1958
Pociąg – Jerzy Kawalerowicz, 1959
Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern, 1960
Nikt nie woła – Kazimierz Kutz, 1960
Zezowate szczęście – Andrzej Munk, 1960
Sanatorium pod klepsydrą – Wojciech Jerzy Has, 1973
Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi, 1976
Aria dla atlety – Filip Bajon, 1979
Gorączka – Agnieszka Holland, 1981
Przypadek – Krzysztof Kieślowski, 1981

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, 35mm.online, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Źródło: kino-apollo.pl


Wróć
dodaj komentarz