Klasyk polskiego kina, ukazujący dramat rewolucjonistów w kontekście zamachu na carskiego generała. Film zdobył uznanie za przedstawienie konfliktu między ideologią a moralnością oraz za wybitne kreacje aktorskie. Odbiór dzieła był szczególnie silny w kontekście ówczesnych przemian społeczno-politycznych w Polsce. Na pokaz zapraszamy w niedzielę 29 października o godz. 14.00. Bilety: 13 zł.
„Gorączka” Agnieszki Holland to film, który zanurza się w przededniu solidarnościowej rewolucji, opowiadając historię przygotowań do zamachu na carskiego generała, będąc adaptacją powieści Andrzeja Struga. Film ukazuje konflikt między ideami a etyką, przedstawiając różnorodne postacie zaangażowane w walkę polityczną, gdzie odwaga miesza się z oportunizmem, a szlachetność z małostkowością. W filmie pojawiają się znakomite kreacje aktorskie, m.in. Olgierda Łukaszewicza i Barbary Grabowskiej. Film zdobył uznanie krytyków i zdobył nagrody, a jego tematyka stała się szczególnie ważna w kontekście przemian polityczno-społecznych w Polsce.
O cyklu:
Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii 2 połowy XX wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70. po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad. Historia naszej kinematografii to także historia polskich reżyserów i reżyserek. W przeglądzie Krótka historia polskiego kina skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.
Lista tytułów:
Popiół i diament – Andrzej Wajda, 1958
Pociąg – Jerzy Kawalerowicz, 1959
Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern, 1960
Nikt nie woła – Kazimierz Kutz, 1960
Zezowate szczęście – Andrzej Munk, 1960
Sanatorium pod klepsydrą – Wojciech Jerzy Has, 1973
Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi, 1976
Aria dla atlety – Filip Bajon, 1979
Gorączka – Agnieszka Holland, 1981
Przypadek – Krzysztof Kieślowski, 1981
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, 35mm.online, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polski Instytut Sztuki Filmowej
Źródło: kino-apollo.pl
Klasyk polskiego kina, ukazujący dramat rewolucjonistów w kontekście zamachu na carskiego generała. Film zdobył uznanie za przedstawienie konfliktu między ideologią a moralnością oraz za wybitne kreacje aktorskie. Odbiór dzieła był szczególnie silny w kontekście ówczesnych przemian społeczno-politycznych w Polsce. Na pokaz zapraszamy w niedzielę 29 października o godz. 14.00. Bilety: 13 zł.
czytaj więcej"Biblioteka pod Atlantami" zaprasza na TYDZIEŃ Z REGIONEM pod hasłem „Filmowy Wałbrzych” – w programie m.in. spotkanie z Lechem Molińskim, współautorem książki „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk”. Na wydarzenia zapraszamy do Galerii pod Atlantami (Śródmieście) oraz na filie: na Nowym Mieście, Podzamczu i Sobięcinie. Wydarzenie jest zorganizowane przy wsparciu finansowym z Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.
czytaj więcejPoniżej przedstawiamy repertuar Kina MOKiS w Bielawie. Zapraszamy!
czytaj więcejJuż 9 października w Kinie Apollo w Wałbrzychu projekcja kultowego filmu "Sok z żuka". Humorystyczny horror Tima Burtona z Michaelem Keatonem, Geeną Davis, Alexem Baldwinem i Winoną Ryder w rolach głównych. Film opowiada historię pary spokojnych duchów (Baldwin i Davis), które starają się pozbyć pretensjonalnych nowych właścicieli swojego domu, przywołując do pomocy demonicznego ducha Beetlejuice’a (Keaton). Sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, prowadząc do serii zabawnych i strasznych wydarzeń w tym fantastycznym komediodramacie.
czytaj więcejKino ma nie tylko bawić. Choć wielu z nas głównie po to do kina chodzi, to jednak spora część widzów wybiera trudniejsze filmy, poważniejsze tematy, cięższe gatunki, jak np. dramaty. Ważny temat porusza nowy film Beaty Dzianowicz - Strzępy. Znana ze swoich produkcji dokumentalnych reżyserka opowiada tu historię rodziny dotkniętej chorobą dziadka. Kiedy symptomy choroby nasilają się, relacje w rodzinie zostają wystawione na próbę, a syn Gerarda musi podjąć decyzje, które zaważą na życiu każdego z jego bliskich.
czytaj więcej